SEO uzmanının web sitesi üzerinde yapacağı işlemler temel olarak iki ayrı kategoriye ayrılır. Bu iki kategori site içi seo (on-page seo) ve site dışı seo ‘’off-page seo’’ olarak adlandırılmaktadır. Site içi seo çalışmaları, seo çalışmalarının yaklaşık olarak üçte birlik bir kısmını oluştururken, geri kalan çalışmalar ‘’site dışı seo’’ başlığı altında yapılan çalışmalardır. İki çalışma türü bir araya geldiğinde etkili bir SEO çalışması yapılmış olur.
Site içi SEO ve site dışı SEO çalışmalarını biraz daha açmak gerekirse şunları söylemek mümkün olacaktır: Site içi SEO çalışmaları daha çok sitedeki kelimeler, teknik unsurlar, içerikler ve site yapısı ile ilgilenirken, site dışı SEO çalışmaları ise, site ya da marka hakkındaki sosyal medya paylaşımları, siteye yöneltilen backlinkler, marka bilinirliğini artırmak gibi çalışmaları kapsar

Site İçi SEO(On-page SEO)

Site İçi SEO(On-page SEO)

Web sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıraya yükselmesini ve daha görünür hale gelmesini sağlamak amacıyla belli teknik düzenlemelerin yerine getirilmesi şarttır. Sitenizde bu amaçla yapılan düzenlemelere Site içi SEO (On page SEO) ismi verilmektedir. Bu teknik çalışmaların neler olduğundan bahsetmek gerekirse, alan adı (domain) uygunluğunun sağlanması, anahtar kelime çalışmaları, özgün içeriklerin sitede yer almasına dikkat edilmesi, sitedeki görsellerin çözünürlüğünün kalitesinin artmasına yönelik çalışmalar yapılması, sitenin çalışma hızını daha uygun şekle getirmek için yapılan çalışmalar, robot.txt gibi düzenlemeler yer almaktadır.
Site içi SEO deyince akla gelen ilk şey olan anahtar kelime kullanımı son derece önemlidir ve titizlikle yapılması gerekir. Anahtar kelime seçimi yapılırken mutlaka göz önünde bulundurulması gereken detaylar vardır. Bunlar arasında ilk sırada arama hacmi gelmektedir. Arama hacmi; bir kelime ya da kelime grubunun arama motorlarındaki aylık ortalama aranma miktarını göstermektedir. Yapılması gereken şey, arama hacmi yüksek olan kelimeler üzerinde SEO çalışması yaparken, arama hacmi olmayan ya da çok düşük olan kelime gruplarına yatırım yapmamaktadır. Arama hacmi düşük kelimelere odaklanarak SEO çalışması yapmak, ancak çok yoğun rekabet içinde bulunan sektörlerde sunulan farklı ürünlerin satısına yoğunlaşmak istediğinizde gerekli olabilir.

Site Dışı SEO (Off-page SEO)

Site Dışı SEO (Off-page SEO)

Sitenin dışında bulunan platformlarda yapılan çalışmalar da SEO çalışmaları içinde çok büyük yer kaplamaktadır. Site dışı SEO tekniği olarak uygulanabilecek birçok farklı çalışma vardır fakat bunlar arasından en sık uygulananı backlink sayısını ve kalitesini artırmaktır.
Tanımını yapmak gerekirse; backlink, başka bir sitede yer alan ve kullanıcıları sizin sitenize yönlendiren bağlantılara (link) verilen isimdir. Backlink çalışması gerçekten titiz şekilde yapılmalıdır. Sitenize yönelttiğiniz backlinkler kalitesiz olursa ve sitenizin yaşı az olmasına rağmen backlink sayısı çok fazlaysa, arama motorları bu backlinkleri yapay bir referans gibi görebilirler. Ayrıca, sitenin içeriği ile bir alakası olmayan ve sitedeki içeriğe bakan kullanıcıların tıklamadığı backlinkler, arama motorları tarafından spam şeklinde görülebilir bu da sitenize yarar yerine zarar vermektedir. Bu yüzden, backlink çalışmasına çok dikkat etmek gerekir. Sitenize alacağınız backlinkler mutlaka kaliteli olmalıdır. Tabi backlink alınan sitelerin sizin sitenizin faaliyet alanıyla ilgili içerikler yayınlayan siteler olmasına, ürünlerinizle ilgileneceğini düşündüğünüz kişilerin inceleyecekleri içeriklerde verilen linklerle sitenize yönlendirme yapmasına da dikkat edilmelidir.
Yani SEO çalışmalarının kesinlikle bu işin profesyoneli olan ve işini hakkıyla teslim eden uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi halde sitenizin trafiği artmaz, bu çalışmaların arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanıza hiçbir etkisi olmaz.

Arama motorlarının dikkate aldığı başka faktörler de mevcuttur. Bunlar arasında, sosyal medyada etkinlik, markanın tanınırlık durumu da bulunmaktadır. Bu faktörlerin de, işinin ehli bir SEO uzmanı tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Firmanıza ve web sitenize ait olan sosyal medya hesaplarının hangi platformlarda açılacağı, ne tür paylaşımlar yapılacağı, hesapların aktif halde bulunması için sürekli takip edilmesinin sağlanması, SEO uzmanı tarafından planlanan, organize edilen ve takip edilen işler olarak gösterilebilirler.
Kısacası, site dışı SEO çalışmasını etkili bir şekilde yapmak için, sitenize fayda sağlayacak backlinkler almaya, kopya içerik kullanmamaya (eğer varlığını tespit ederseniz kaldırmaya), sitenizde kalitesiz içerik barındırmamaya, eğer kalitesiz içerik varsa üzerinde düzenleme yapmaya dikkat edilmelidir.
İyi bir SEO uzmanı ile çalışıldığında, hem site içi hem site dışı SEO çalışmaları düzgün bir şekilde yerine getirilecek ve böylece hem sitenin trafiği artacak hem de site arama sonuçlarında daha yukarı sıralara yükselecektir. Bu da satışlarınızın (veya toplumsal sorumluluk projelerini tanıtan siteler gibi web siteleri için katılımcı sayısının) artması anlamına gelecektir.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın